نشست ماشین سازی، پیشران توسعه صنعتی

 | تاریخ ارسال: 1398/4/1 | 

ضرورت و اهداف نشست


صنعت ماشین‏‌سازی، به عنوان یک صنعت راهبردی و مادر، نقش بسزایی در توسعه کشورهای صنعتی ایفا کرده است و به دلایل متعدد از جمله ایجاد ارزش‌افزوده بالا، امکان اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کاهش وابستگی به واردات و کم‏ کردن اثر تحریم‌ها، بر میزان و رونق تولید، می‌تواند پیشران توسعه صنایع کشور باشد.

اصولاً توسعه صنعتی در کشور، بدون توسعه صنعت ماشین‏‌سازی امکان‏‌پذیر نخواهد بود؛ چرا که صنعت، فناوری را به زبان ماشین می‏‌فهمد و شاهراه انتقال فناوری به صنعت، تبدیل فناوری به ماشین است. با این‌ وجود، متأسفانه این رشته صنعت مهم در برنامه‌ریزی‌های کلان کشور مورد بی‌مهری قرار گرفته و اغلب به بهانه‌یِ حمایت از تولید، بازار کشور در اختیار ماشین‌آلات خارجی قرار گرفته است. در دو دهه‌‏ی اخیر، به طور متوسط، 4-5 میلیارد دلار ماشین‌آلات خطوط تولید وارد کشور شده که بیشترین تراز تجاری منفی کشور نیز در این حوزه است.

با عنایت به اهمیت موضوع و در راستای توسعه بازار تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت ایران، معاونت علمی ریاست جمهوری از سال 1396، اقداماتی از جمله ارائه تسهیلات کم‌بهره (در قالب فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک یا جعاله ساخت ماشین‌آلات و استصناع) به خریداران ماشین‌آلات ساخت داخل در قالب برنامه‌ای تحت عنوان "برنامه حمایت از توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل" را اجرا نموده است. همچنین گروهی از پژوهشگران با سابقه پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری در دو سال گذشته، مطالعات متمرکزی را با هدف شناخت فضای این صنعت و تعیین وضعیت آن انجام داده‌اند.

در همین راستا، نشست یک‌روزه‌ای با عنوان "ماشین‌سازی؛ پیشران توسعه صنعتی" با محوریت صنعت ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید، توسط دبیرخانه برنامه توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل معاونت علمی ریاست جمهوری، با همکاری پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت و صندوق نوآوری و شکوفایی، و با حمایت انجمن‌های تخصصی مرتبط و با حضور فعالان صنعت ماشین‌سازی، نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های سیاست‌گذاری برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این رویداد، ایجاد فرصتی برای تبیین ضرورت برنامه‌ریزی ملی برای صنعت ماشین‌سازی، پرداختن به مسائل مهم این صنعت و ایجاد پل ارتباطی بین سیاست‌گذاران و صنعت‏گران برای آگاهی از توان تولید داخل و استفاده از پنجره فرصت‌های این حوزه صنعتی است. همچنین در این گردهمایی تلاش می‌شود با برگزاری پانل‏های تخصصی، فرصتی برای تبادل تجربیات صاحب‏نظران و شرکت‌های سازنده ماشین‏‌آلات بخش‏های مختلف (از جمله: نفت، صنایع غذایی، نساجی، پلیمر و ...) فراهم شده و برای تدوین برنامه ملی مشخص برای توسعه صنعت ماشین‌سازی و بازنگری در قوانین مرتبط، زمینه‌سازی شود.

محورهای رویداد
←      ماشین‌سازی؛ صنعت راهبردی فراموش‌شده
←      از مونتاژ تا نوآوری؛ نقش صنعت ماشین‌سازی و نقش آن در رونق تولید
←      چالش‌ها و موانع توسعه صنعت ماشین‌سازی در ایران
←      مدیریت هوشمند واردات و ضرورت آن برای تقویت توان تولید داخل
←      ضرورت تدوین یک برنامه ملی برای رشته صنعت ماشین‌سازی
←      تأمین مالی و توسعه بازار صنعت ماشین‏سازی؛ چالش‌ها و راهکارها
←      ضرورت بازنگری در سیاست‌گذاری و مقررات مرتبط با صنعت ماشین‌سازی


 

سخنرانان کلیدی

←      دکتر رضا اسدی فرد؛ مدیر برنامه حمایت از توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل و عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری
←      دکتر ابراهیم سوزنچی؛ عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف
←      دکتر سیاوش ملکی‌فر؛ معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی

پانل‏های تخصصی

←      از مونتاژ تا نوآوری؛ صنعت راهبردی ماشین‏سازی و نقش آن در رونق تولید

در این بخش از برنامه، با تأکید بر این نکته که صنعت ماشین‏‌سازی یکی از مهم‏ترین صنایع رقابت‏‌پذیر و اشتغال‌‏زا در کشور است، به درس‏‌آموخته‏‌های کشورهای پیشرو و استراتژی‏‌های متنوع برای کاربرد و چگونگی نقش‌آفرینی ماشین‏‌سازی در رونق تولید پرداخته می‌شود.

این پنل با هدف بیان اهمیت صنعت ماشین‌سازی و جلب‏‌نظر سیاست‌گذاران دولتی و فعالان بخش صنعت انجام شده و با بازنمایی داستان‏های موفقیت تولید‏کنندگان داخلی، ایجاد باور به توان تولید داخل و مطالبه‏‌گری حقوق صنعت ماشین‌سازان دنبال خواهد شد.

←      پانل تخصصی تأمین مالی و توسعه بازار

در این پانل با حضور نمایندگان نهادهای مالی مانند بانک‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق توسعه ملی و انجمن‌های صنفی ماشین‌سازی برگزار می‌شود، به بررسی چالش‌ها و موانع مالی در تولید ماشین‌آلات داخلی و تسهیلات مرتبط پرداخته می‌شود.

←      پانل تخصصی سیاست‌گذاری، مدیریت هوشمند واردات و چالش‏های قانونی در مسیر توسعه‏‌ی صنعت ماشین‌سازی داخلی

محور اصلی مباحث این پانل، ارائه تصویر فعلی واردات ماشین‏‌آلات و راهکارهای مدیریت هوشمند آن است. همچنین قوانین و مقررات مرتبط (از جمله تعرفه گمرکی و ...) عارضه‌یابی می‌شود. از جمله دستاوردهای این پانل، شناسایی مشکلات مقرراتی ماشین‏سازی و تهیه پیش‏نویس یک بیانیه برای طرح در مجلس و پیگیری تصویب آن است.

برگزارکنندگان :

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری- برنامه حمایت از توسعه بازار ماشین‌آلات پیشرفته ساخت داخل

مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری

پژوهشگاه مطالعات فناوری

صندوق نوآوری و شکوفایی

حامیان:

انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران

انجمن صنفی کارفرمایی ماشین‎‌سازان و تولیدکنندگان تجهیزات پلیمری ایران

انجمن صنفی کارفرمایی ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران

انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان ماشین‌آلات و قطعات نساجی ایران

اتحادیه ماشین‌ساز و فلزتراش تهران

 

روابط عمومی انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران           info_smeir
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 3088 بار   |   دفعات چاپ: 639 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Society of Manufacturing Engineering of Iran

Designed & Developed by : Yektaweb